Heroica i inne

Parę lat temu firma LEGO rozpoczęła wydawanie gier planszowych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że składają się z klocków, co umożliwia ich rozbudowywanie i tworzenie własnych konstrukcji z elementów o doskonałej jakości  wykonania. Wśród wielu tytułów będących odniesieniami do znanych gier planszowych, na specjalne wyróżnienie zasługuje jeden - Heroica.

Tytuł ten jet o tyle szczególny iż nawiązuje raczej do gier z serii fantasy, w których drużyna bohaterów (tak tak, gramy razem a nie przeciwko sobie), musi pokonać "odwieczne zło" w charakterze odpowiedniego "czarnego charakteru" otoczonego równie jak on zepsutymi poplecznikami. Z jednej strony (niezwykle udana) seria gier zabiera nas w poszczególne krainy, z drugiej umożliwia dzięki systemowi "komnat" i "łączników" stworzenie własnych światów.

Nie szerzej charakteryzowałem już samą grę parę miesięcy temu, nie będę więc się powtarzał, tym bardziej iż celem niniejszego artykułu jest zapoczątkowanie cyklu pozwalającego na ukazanie jak wspaniałe narzędzie kreacji dali nam Twórcy z firmy LEGO, do realizacji własnych pomysłów i wspólnej zabawy.

Niestety gra powoli przestaje już być dostępna, więc osobom chcącym wykorzystać jej potencjał polacałbym jak najszybsze zaopatrzenia się - nawet w całą serię. Poza wieloma godzinami świetnej zabawy, otrzymujemy bowiem w tych zestawach sporo przydatnych klocków, do tworzenia gier planszowych.

 

Numery seryjne: 
Znaczniki: 

Heroica - gra przygodowa w świecie LEGO

LEGO HeroicaWśród wielu produktów LEGO, niewątpliwie jednym z ciekawszych jest seria gier planszowych, wśród nich natomiast wybija się na prowadzenie, nawiązująca do gier przygodowych i fantasy Heroica.

Obecnie składa się ona z czterech "małych gier" (w przygotowaniu jest kolejnych 5), pozwalających na rozegranie samodzielnych partii, ale zabawa zaczyna się dopiero gdy posiadamy więcej niż jedną z nich - ponieważ tytuł ten pozwala na łączenie ze sobą kompletów w jedną całość. W ten sposób tworzymy znacznie bardziej rozbudowaną grę, zapeniającą doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.

Każda z "małych gier" posiada swój podstawowy quest, którego wykonanie zapewnia zwyciestwo a jest to:

 • Zatoka Draida (3857) - pokonanie generała goblinów i odzyskanie kryształu odbicia.
 • Las Waldurk (3858) - pokonanie mrocznego druida, chronionego między innymi przez gigantyczne pająki i wilkołaki
 • Jaskinie Nathuz (3859) - władca golemów chroniony przez nietoperze i golemy
 • Zamek Fortaan (3860) - król goblinów, broniony przez wierne oddziały

Trzeba przyznać, że jak na dotychczasowe gry LEGO, Heroica jest znacznie bardziej skomplikowana - postacie posiadają swoją wytrzymałość na rany, sakwy, w których zbierają przedmioty i złoto oraz specjalne umiejętności. Za złoto mogą również kupić ekwipunek, rozszerzający ich umiejętności.

Jeśli ktoś chciałby wprowadzić swoje dzieci w światy fantasy, zaludnione goblinami, pająkami, golemami oraz ratowane przez dzielnych herosów - jest to tytuł w sam raz dla niego. Gra, ze względu na swoją modułowość nosi znamiona gier kolekcjonerskich i z tą myślą zapewne firma LEGO wyprodukowała również zestaw LEGO Heroica Storage Mat o numerze 853358 - pozwala on, na trzymanie wszystkich elementów w jednym, eleganckim i trwałym pudełku. Ponadto zawiera 17 ekskluzywnych elementów i graficzną mapę świata Heroica.

Wszystkie omówione tu artykuły można zakupić w sklepie z klockami LEGO - worldtoys oraz LEGO bricktoys.

Numery seryjne: 

Brandubh w skali mikro - Heroica

Dwa zestawy klocków LEGO Heroica - Fortaan i Waldurk, pozwoliły mi zdobyć odpowiednią ilość elementów, do złożenia planszy oraz skompletowania pionków do gry Brandubh w skali mikro. Poniżej postaram się je ponownie przybliżyć (były już prezentowane przy okazji wersji gry opracowane w skali "minifig", w wersji cyfrowej (za pomocą Lego Digital Designera).

Brandubh jest starą walijską grą planszową, przypominającą wczesnośredniowieczne gry z rodziny tablut i hneftafl, popularne w północnej części średniowiecznej Europy (i czasem zwane szachami Wikingów). Charakterystyczną cechą tych gier jest asymetria sił i rozmieszczenia pionków oraz spoobu zwycięstwa graczy w startowych pozycjach. Jeden gracz "otacza" drugiego swoimi wojskami (w przeważającej ilości), odcinając mu drogę ucieczki, natomiast drugi  "broni króla" wierną drużyną znajdujcą się w centrum planszy. W wypadku pierwszego gracza celem jest oczywiście strącenie króla z tronu poprzez wybicie jego drużyny i zbicie bądź zablokowanie samego władcy, tak aby nie mógł uciec za morze do swego brata i wrócić z nową drużyną, podczas gdy drugi gracz ma właśnie za zadanie "wyrąbanie sobie" drogi do uczieczki, lub wybicie wszystkich wojowników gracza pierwszego.

Na uwagę zasługuje również zasada, mówiąca że pełna partia składa się z dwóch rozgrywek, podczas których gracze zamieniają się stronami, tak więc gra wymaga umiejętności grania zarówno w ofensywie jak i w defensywie.

Wersja prezentowana poniżej, ze względu na charakter użytych figurek utrzymana jest w konwencji "drużyny bohaterów", otoczonych przez gobliny.

Poniżej prezentowana jest plansza w wersji startowej:

Środkowe pole/wzniesienie skalne, na którym stoi początkowo "król" (a w naszym wypadku mag, otoczony wiernymi członkami drużyny), jest polem specjalnym - z wyjątkiem króla/maga żaden pionek nie może na nim stanąć, ani go przeskoczyć podczas ruchu.

Również pola narożne (ciemnozielone), są polami specjalnymi - reprezentują drogi ucieczki. Dowolny z bohaterów drużyny, który na nie się dostanie i utrzyma się przez trzy tury, szczęścliwie umyka goblinom i może sprowadzić pomoc (co oznacza zwycięstwo drużyny).

Gracze poruszają na zmianę (zaczynają bohaterowie), po jednym dowolnie wybranym, własnym pionku. W danym ruchu pionki mogą poruszyć się (lub wykonać bicie), o jedno pole w dowolnym kierunku - zgodnie z bokami kwadratu lub na skos.

Przy czym gobliny znają lepiej "teren", dlatego ilekroć znajdują się na jasnym polu, mogą przebiec dwa pola "na skos", o ile nic nie będzie stało im na drodze. Podczas tego ruchu nie mogą również zaatakować żadnego z członków drużyny.

Ponieważ król/mag, ma umiejętności specjalne (zapewne był już w tej okolicy), umie on dokonać tej samej sztuki co gobliny i na jasnych polach może poruszać się szybciej.

Zbić pionek przeciwnika można, jeśli w danym ruchu możemy stanąć na polu zajmowanym przez niego. Wyjątkiem jest król/mag - posiadający magiczną ochronę przed bronią goblinów, może być tylko "złapany" przez gobliny ale aby to zrobić muszą one wybić wszystkich pozostałych członków drużyny.

Jak widać z pomocą klocków LEGO, można zbudować całkiem zgrabną grę planszową.

Dodatkowe zdjęcia: 
LEGO, Brandubh - wersja mikro, startowe rozstawienie

Gra Planszowa Brandubh albo Łups - wersja LDD

Czasami zdarza się tak, że chcielibyśmy coś zbudować ale brakuje nam klocków. Pomysł kotłuje się w głowie i nie daje spokoju, na niczym nie można się skupić etc...

Sposoby rozwiązania tego problemu są dwa:

 • skompletować klocki LEGO - kupując w zestawach, albo na sztuki
 • sięgnąć po narzędzia wirtualne, umozliwiające przynajmniej zaprojektowanie pomysłu i jego wizualizację.

Ten ostatni sposób, jest o tyle prosty, że firma LEGO udostępniła za darmo program "LEGO Digital Designer", umożliwiający właśnie projektowanie przestrzenne z klocków LEGO. Ponieważ obok klocków, moją pasją są też gry planszowe - zwłaszcza te stare, jakiekolwiek wzmianki o nich budzą moją żyłkę poszukiwacza... tak też było i z grą Łups, wspomnianą przez T. Pratcheta, w jednej z Jego książek (zresztą o tym samym tytule).

Gra ta, bardzo przypominała mi z opisu pewną dużą rodzinę gier planszowych obecnych w Europie jeszcze za czasów wczesnego średniowiecza, do której należał tablut, hnefatafl... i jak się okazało, po krótkich poszukiwaniach, również stara walijska gra - Brandubh, o zasadach bardzo dobrze odpowiadających tym, ogólnie opisanym w książce T. Pratchetta - "Łups".

Zebranie odpowiedniej ilości figurek nie jest proste, tak więc postanowiłem zaprojektować planszę i przedstawić jej zasady, w formule "gry LEGO" - właśnie w postaci elektronicznej, za pomocą LEGO Digital Designera.

Po tym przydługim wstępie, zapraszam do prezentacji legendy gry (dla tych, którzy nie znają T. Pratcheta), oraz zasad... Brandubh - oczywiście zmodyfikowanych na potrzeby klimatu gry.

Dawno, dawno temu, w pewnej dolinie (u T. Pratcheta dolina Koom), grupa trolli spokojnie słuchająca przemowy ich diamentowego wodza (On Błysk), spotkała grupę krasnoludów. Ponieważ trolle mają to nieszczęście, że ich zęby są jednocześnie szlachetnymi kamieniami, których tak pożądają krasnoludy... wywiązała się walka, tym bardziej zacięta, że z jednej strony chodziło o życie (trolli), a z drugiej o odwieczną rządzę (no i wyobraźcie sobie że musicie złapać ruszający się diament wielkości małego pagórka, w dodatku wywijający maczugą). Oczywiście kroniki krasnoludów, podają, że to one zostały zaskoczone (sic!!!) przez trolle, a opowieści trolli, że to krasnoludy zastawiły na nie zasadzkę.

Ilość graczy: 2
Początkowy rozkład sił:

 • 1 król trolli
 • 4 trolle
 • 8 krasnoludów

Ponieważ to krasnoludy, otoczyły (zdecydowanie podstępnie) trolle, początkowy rozkład na planszy wygląda tak:

Środkowe pole/wzniesienie skalne, na którym stoi początkowo król trolli, jest polem specjalnym - z wyjątkiem króla trolli żaden pionek nie może na nim stanąć, ani go przeskoczyć podczas ruchu.

Również pola narożne (ciemnozielone z żółtym kółkiem), są polami specjalnymi - reprezentują wyjścia z doliny. Troll, który na nich stanie i utrzyma się przez trzy tury, wydostaje się z doliny... (wersja krasnoludzka - gubi się w lesie).

Gracze poruszają się na zmianę (zaczynają krasnoludy), po jednym dowolnie wybranym, własnym pionku. W danym ruchu pionki mogą poruszyć się (lub wykonać bicie), o jedno pole w dowolnym kierunku - zgodnie z bokami kwadratu lub na skos.

Przy czym mimo krótszych nóg, krasnoludy umieją być szybsze a przynajmniej bardziej zwrotne od trolli, dlatego ilekroć znajdują się na jasnym polu, mogą przebiec dwa pola "na skos", o ile nic nie będzie stało im na drodze. Podczas tego ruchu nie mogą również zaatakować żadnego trolla.

Ponieważ król trolli, jest czystym diamentem (On Błysk!!!) i wyróżnia się wśród trolli nie tylko szybkością procesów myślowych, umie on dokonać tej samej sztuki co krasnoludy (również stojąc na jasnym polu - białym lub jasnozielonym z ciemnym środkiem).

Przykłady możliwych ruchów krasnoludów na jasnym polu i króla trolli (na obu polach) poniżej:

Pozostaje jeszcze element "agresji", czyli bicie przeciwnika. Zbić pionek przeciwnika można, jeśli w danym ruchu możemy stanąć na polu zajmowanym przez niego. Wyjątkiem jest król trolli - ponieważ topory krasnoludzkie się go nie imają, jest w pewien sposób "nieśmiertelny" - i dlatego krasnoludy chcą go złapać... ale aby to zrobić muszą wybić wszystkie trolle.

Możliwe pola "bicia", tak trolla jak i krasnoluda, pokazane są na poniższym obrazku:


 

Zwycięstwo krasnoludów następuje, gdy uda im się wybić wszystkie trolle z wyjątkiem króla trolli (przyjmuje się, że złapanie go jest kwestią czasu)
Trolle zwyciężają, jeśli wszystkie krasnoludy zostaną zmiażdżone ich maczuagmi.

Wersja opcjonalna zwycięstwa trolli, to ucieczka jednego z nich (w tym również króla, o ile są na planszy inne trolle), do lasu - opuszczając dolinę, mogą bowiem zanieść wieści do innych trolli o zasadzce krasnoludów i spowodować odwet.

Pełna rozgrywka składa się z dwóch partii, gdy gracze grają stronami na przemian (każda ze stron ma inny styl rozgrywki).

* Opcjonalnie istnieje możliwość wprowadzenia kostki rozstrzygającej "pojedynek". - Nadaje to grze losowość, ale burzy trochę strategię i planowanie - bo kostka przy tak ograniczonej liczbie pionków ma kolosalne znaczenie.

** Inną opcją rozstrzygania walki jest przyjęcie, że aby pokonać trolla, krasnoludy muszą wziąć go w kleszcze (tzw. kanapka), a trolle są w stanie zdeptać samotnego krasnoluda (nie sąsiadującego z innym krasnoludem - wtedy następuje wymiana (jeden krasnolud martwy i jeden troll martwy) - zmienia to diametralnie taktykę i strategię obu stron.

Zapraszam do zabawy. (choć złożenie tego z klocków LEGO nie jest prostym zadaniem).

A ponieważ są wakacje... to poniżej również wersja "mini":

Dodatkowe zdjęcia: 
Plansza LEGO do Brandubh / Łups - prezentacja wojsk krasnoludów i troli
Plansza LEGO do Brandubh / Łups - rozstawienie początkowe
Plansza LEGO do Brandubh / Łups - ruch krasnoluda na jasnym polu
Plansza LEGO do Brandubh / Łups - ruch krasnoluda na ciemnym polu i trola na dowolnym polu
Plansza LEGO do Brandubh / Łups - ruch króla troli na jasnym i na ciemnym polu
Plansza LEGO do Brandubh / Łups - bicie - możliwe pola odpowiednio krasnoluda i trola
Błąd | Klocki LEGO na wesoło

Błąd

Komunikat o błędzie

 • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/szerszen/moje_www/netla/includes/common.inc:2800) w drupal_send_headers() (linia 1501 z /home/szerszen/moje_www/netla/includes/bootstrap.inc).
 • ParseError: syntax error, unexpected '*', expecting end of file w theme_render_template() (linia 13 z /home/szerszen/moje_www/netla/sites/klocki.netla.pl/themes/legoanalytic/comment.tpl.php).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.